Londra'da Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Curbanoğlu Şirketler Grubu ortaklarından Kemal İlhan, Londra'da konut sahibi olmak isteyen Türk yatırımcılarının merak ettikleri soruları yanıtladı.
2007 yılında Londra'da satış ofisini kuran Curbanoğlu Şirketler Grubu, Kemal İlhan ve Emre Bilgin yönetiminde faaliyet gösteriyor. Şirket ortaklarından Kemal İlhan, Londra'da gayrimenkul alımı, kiralanması, faydaları, firmanın verdiği hizmetler ve konu ile ilgili merak edilenler hakkında Emlakjet.com'un sorularını cevapladı.
 
E.J. : Curbanoğlu Şirketler Grubu olarak müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?
 
Müşterilerimize güvenilir ve kişiye özel hizmet veriyoruz. Veridiğimiz hizmetler arasında gayrimenkul icin pazar araştırması, gayrimenkul bulunması, uygun avukat bulunması ve hukuksal takip, mortgage advice - uygun kredinin bulunması, offshore şirket / vakıf kurumunun organize edilmesi, banka hesaplarının açılımı, gayrimenkul satışı veya kiralanması bulunuyor. 
 
E.J. : İngiltere'de konut sahibi olmak isteyen Türk yatırımcılar ilk olarak ne yapmalı? Alıcıların izleyeceği prosedür nedir?
 
İlk olarak bu konuda detaylı bilgi almalarını tavsiye ederiz. İzlenen prosedür Türkiye'deki emlak alımına cok benzemektedir. Kısaca gayrimenkul alışı için öncelikle piyasadaki uygun emlak bulunur. İngiltere'de bütün gayrimenkul satışları yetkili emlak acentaları tarafından yapılmaktadır. Sahibinden satış yok denecek kadar azdır. Ayrıca alıcı ve satıcı hukuksal olarak tanıştırılamaz. Bütün evrak işleriyle beraber para transferleri avukatlar aracılığı ile yapılmaktadır. Uygun emlak bulunduktan sonra bu emlağı pazarlayan acentaya, mal sahibine ulaştırılmak üzere bir 'offer' teklif verilir. Bu teklifin kabulü halinde hukuksal işlem başlar ve bütün takibi avukatlar yapar. Bu noktadan sonra süreci alıcının ve satıcının avukatı yürütür. 
 
E.J. İngiltere'de ev satın almak isteyen veya alan Türk vatandaşlarının demografik özellikleri nelerdir? Genellikle hangi tip gayrimenkule yöneliyorlar?
 
Müşterilerimizin yüzde 70'ini İstanbul'da yerleşik, Turkiyenin önde gelen saygın aileleri ve şirketlerinin üst düzey yöneticileri oluşturuyor. Bununla beraber ülkemizin hemen her tarafından Londra'da gayrimenkul alan müşterilerimiz bulunmakta. Gelir grubunu A ve A+ müşteri grubu oluşturuyor, bu demek değilki sadece zenginler Londra'da ev alıyor aksine İstanbul'un iyi bir bölgesinde gayrimenkul alabilecek durumdaki kişiler Londra'da ev sahibi olabilirler. Genellikle 2 tip gayrimenkule yöneliniyor. İlki oturum için alınan konutlar, bunlar Londra'nın gözde mekanları Knighsbridge, Mayfair, Chelsea bolgelerinde alinan 2+1 odali daire ve evlerden oluşuyor. Yüksek kira getirisi bulunun studio ve 1+1 tarzındaki daha küçük ünitelerden meydana gelen lüks residence konutlar ise yatırım amaçlı satın alınıyor. Alıcıların yüzde 60 gibi bir oranı yatırım amaçlı konut alırken yüzde 40'lık bölümü oturum amaçlı ev sahibi oluyor.
 
E.J. : İngiltere'de konut sahibi olmanın faydaları nelerdir? 
 
İngiltereden konut almanın faydaları oturmuş bir pazarda ileriye yönelik bir yatırım, dünyanın en prestijli ve popüler bölgelerinin birinde ev sahibi olma imkanı, yüksek kira getirileri, alındıktan sonra satışları kolay olan gayrimenkuller, müşteri kredibilitesini yükselten yatırımlar olarak sıralanabilir. 
 
 
 
Curbanoğlu Londra Satış Ofisi
+ 44 7810 560 903

© 2017 | Curbanoğlu | All Rights Reserved | Web : QNWIS Kiralık Villa